
Spalio 2 dieną nevyriausybinė organizacija „Žaliosios politikos institutas“ kartu su Vilniaus rajono savivaldybe Kalvelių „Aušros“ gimnazijoje organizavo paskaitą ir aplinkosauginį protmūšį 7-8 ir I-IV G klasių mokiniams.
Daug kartų girdėti dalykai apie klimato atšilimą, šiltnamio efektą iš lektorės Ievos Budraitės lūpų nuskambėjo naujai pasitelkiant analogijų ir įtaigių pavyzdžių. Kaip žinia, vidutinė oro temperatūra yra pakilusi 1.2 laipsnio, galima manyti, kad tai nedaug, tačiau „Kaip jaustumėtės, jeigu jūsų kūno temperatūra būtų nebe 36.6, o 37.8?“, – klausė lektorė. Tai verčia susimąstyti apie tai, kad mūsų planeta „serga“. Dėl, rodos, menko temperatūros pokyčio kyla ekstremalių pasekmių: potvynių, gaisrų. Skeptikai gali sakyti, kad Žemės klimatas nuolat keitėsi, tačiau esminis skirtumas, kad dabar tuos pokyčius lemia žmogaus ūkinė veikla. Labiausiai aplinką veikia Kinijos ir JAV pramonė, tačiau ar tik tos šalys yra kaltos dėl neigiamų pasekmių? Esminis klausimas – kaip kiekvienas galėtų prisidėti prie teigiamų planetos pokyčių. Paprasti sprendimai: pakeisti savo keliavimo įpročius, rinktis daugiau augalinės kilmės produktų vietoj mėsos, taisyti turimus ir pirkti panaudotus daiktus – gali būti lemtingi.
Protmūšio dalyje mokiniai, siekdami teisingai atsakyti į klausimus, sužinojo naujų dalykų, juos permąstė ir galbūt priėmė sprendimą gyventi tvariau. Kiekvienas dalyvis buvo apdovanotas: gavo kuprinėlę su užrašu „Gamtos ateitis“.
Pirmas žingsnis link pokyčių – problemos pripažinimas. Per paskaitą buvo ne tik įvardyta problema, bet ir pasiūlyta, kaip ją spręsti.
Tikimasi, kad Kalvelių „Aušros“ gimnazijos mokinius paveikė žinia apie grėsmę planetai ir bent dalis mokinių ryšis mažiems, bet reikšmingiems žingsniams, nes mūsų planetos ateitis – kiekvieno žmogaus rankose.
Kalvelių „Aušros“ gimnazijos
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Daiva Pugačiovienė












