
Spalio 7 dieną Kalvelių „Aušros“ gimnazijos mokiniai vyko į edukaciją – ekskursiją „Literatūrinis Vilnius“. Sostinės bažnyčios, kiemai, paminklinės lentos gidės Liudos Matonienės lūpomis papasakojo keturių rašytojų: Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio, Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus, Adomo Mickevičiaus ir Balio Sruogos – istorijas.
Visų pirma mokiniai apsilankė Vilniaus Arkikatedros šv. Kazimiero koplyčioje, čia išgirdo apie M. K. Sarbievijaus šlovę ir galėjo įsivaizduoti, kaip poetas tarp tų pačių marmurinių sienų sakė pamokslą 1636 metais. Po to apžiūrėtas Vilniaus universiteto Sarbievijaus kiemelis, kur mokiniai ieškojo M. K. Sarbievijaus memorialinės lentos.
Prie Vilniaus universiteto bibliotekos durų gimnazistai spėjo, kuris raižinys vaizduoja M. K. Radvilą Našlaitėlį, padovanojusį VU knygų spaustuvę. Mokiniai sužinojo, kad šis Radvilų giminės atstovas perėjo iš protestantizmo į katalikybę ir buvo išvykęs į piligriminę kelionę, kurią aprašė vienoje iš žymiausių to meto knygoje „Kelionė į Jeruzalę“. Ši kelionė buvo pakartota, tai įamžinta Rotušės aikštės grindinyje. Gidė paaiškino, kodėl Mikalojus Kristupas Radvila vadintas Našlaitėliu. Pasirodo, per pokylį karalius Žygimantas Augustas vaikščiodamas po dvarą išgirdo verkiantį kūdikį ir pakėlęs ant rankų pasakė: „Ak, tu našlaitėli“.
Didžiajame Vilniaus universiteto kieme mokiniai ieškojo B. Sruogos paminklinės lentos, o suradę išgirdo įdomių faktų apie rašytoją, kuris savo patirtį Štuthofo koncentracijos stovykloje aprašė romane „Dievų miškas“. Galima buvo įsivaizduoti, kaip ilgaplaukis profesorius, apsivilkęs ilgą paltą, skuba į paskaitas arba važinėja be galo brangiai kainavusiu „Fiat“ automobiliu.
Šv. Jonų bažnyčioje ekskursijos dalyviai pamatė paminklą, skirtą Adomui Mickevičiui, apsilankė prie kelių namų, kur gyveno žymusis poetas, sužinojo apie rašytojo gyvenimą ir kūrybą.
Mokiniai, dalyvaudami ekskursijoje, gilino kultūrinę ir pažinimo kompetencijas, įgijo kultūrinės patirties, kurią panaudos rašydami rašinius.
Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Daiva Pugačiovienė








